2021 yılında ortalama her 8 günde bir okul yapımının tamamlanarak İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından teslim alındığı Gaziantep’te geleneksel hale gelen okul ziyaretleri ile birlikte açılış töreni yapılması etkinliklerinde bugün sabah saatlerinde 32 derslikli Merveşehir Ortaokulu’nun açılış töreni gerçekleştirildi. Törene Vali Davut Gül ile birlikte Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mehmet Berk, Şehitkamil Kaymakamı Ömer Kalaylı, Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, KKTC Gaziantep Başkonsolosu Fahri Yönlüer,  İl Milli Eğitim Müdürü Yasin Tepe, ilçe ve şube müdürleri, oda başkanları, öğretmen, öğrenci ve veliler katıldı. Vali Davut Gül açılışta yaptığı konuşmada her hafta bir okulun açılışını yapmak istediklerini ama aslında açılıştan çok bir ziyaret gerçekleştirdiklerini vurgulayarak, “O kadar çok okul yapıldı ki, bundan sonra da o kadar çok okul yapılacak ki, bunların anladığımız anlamda açılışına ne zaman var ne de gerek var. Olağanüstü bir iş yoğunluğu var ama bu yapılanlara da bir şekilde uğramak gerekiyor. Yapılanları da yerinde görmek gerekiyor.” dedi. 

80 yılda yapılan derslik kadar derslik 5 yıl içerisinde yapıldı.

2021 yılı içerisinde şu ana kadar teslim alınan ve bundan sonra da teslim alınacaklar da dahil olmak üzere toplamda 95 okulun yapılmış ve bitmiş olacağına dikkati çeken Vali Davut Gül; yaklaşık olarak Cumhuriyetin kuruluşundan ilk 80 yılına bakıldığında toplam yapılan derslik sayısından daha fazla dersliği 5 yıl içerisinde yaptıklarını ifade etti. Vali Gül sözlerine şöyle devam etti: “Yetiyor mu yetmiyor. Genç bir nüfusu muz var. Yaklaşık 1 milyon civarında 18 yaş altı kardeşimiz, evladımız var. İhtiyaçları her gün değişiyor. Şehrin değişik yerlerinde yeni yeni yerleşim yerleri oluşuyor. Burada da hızlı hareket etmek gerekiyor. İşte tam bu sorunu çözmek için Adalet Bakanımızın önderliğinde, milletvekillerimizle birlikte imar sorununu, arsa sorununu hızlı bir şekilde çözerek bunları olabildiğince çabuk ihale etmeye çalışıyoruz. Gaziantep hayır hasenatı çok olan bir şehir. Aynı zamanda eğitime hayırseverlerimizin de çok önemli destekleri oluyor.” 

Bu yılın eğitim bütçesi 2 milyar 150 Milyon TL

2021 yılı eğitim bütçesine de değinen Vali Gül şunları kaydetti: “2021 yılının bütçesinde 2 milyar 150 milyon liralık bir ödeneğimiz var. Bununla da 3600 derslik yapılacak. İnşallah bunlar yapıldığında sınıf başına düşen öğrenci sayımız Türkiye ortalamalarına yaklaşacak. İkili Eğitim yapan okul sayımız da çok çok azalacak. Ben Milli Eğitim Bakanımıza, bu anlamda bize destek veren Milli Eğitimin her kademesindeki genel müdürlerimize, İl Müdürümüze, okulların kontrolörlüğünü yapan YIKOB mühendislerimize ve yöneticilerimize, burada çalışan arkadaşlarımıza, kaymakamlarımıza ve burayı bundan sonra koruyacak kollayacak velilerimize ve öğretmenlerimize teşekkür ediyor, hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.”

2021 yılında 154 okul yatırım programına alındı. Tarihte örneği yok.  

Milli Eğitim Müdürü Yasin Tepe ise yaptığı konuşmada şunlara değindi: “Gaziantep şu an içerisinde bulunduğumuz alanda 6 tane yeni okuluna kavuştu aslında bugün buranın açılışını yapıyoruz. Sadece şu gördüğünüz alanda 6 tane yeni okul yaptık. Okulumuzun yapılması hemen yanımızda bulunan ikili eğitim yapan okulumuzun normal eğitime kavuşmasını sağladı. Gaziantep ortalama 8 günde bir tane okul teslim alıyor. Büyük çaplı, kimi 24 kimi 28, bugünkü 32 derslik. 2021 yılı yatırımlarında toplamda Türkiye tarihinde hiçbir ilin alamadığı 154 tane okul yatırım programına alındı. Bu okul yatırımlarının İlimize kazandırılmasında başta Saygıdeğer Milli Eğitim Bakanımıza, Abdülhamit Bakanıma, Valime milletvekillerimize, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekilime şükranlarımı sunuyorum. 1222 öğrencimize 60 personeli ile hizmet veren bu okulumuzun yöremize, mahallemize, ilimize hayırlı olmasını diliyorum.” Konuşmaların ardından açılış kurdelesinin kesildiği törende sınıflar gezilerek öğretmen ve öğrencilerle bir araya gelindi.