Gaziantep Gazeteciler Cemiyeti ve Ay Medya Grubu Başkanı İbrahim Ay’ın tutuklanması için kurulan kirli ittifak tamamen deşifre oldu. Hem de resmi belgelerle. Mahmut Özkılıç’ı yaralamaktan cezaevinde tutuklu bulunan Selçuk Yiğit’in, İbrahim Ay’a iftira atması için kimlerin devreye girdiği ve hangi vaatlerde bulunduğu resmi kayıtlarla belgelendi.

GGC Başkanı İbrahim Ay’ın tutuklu yargılandığı dosyada davanın seyrini değiştirecek belgeler ortaya çıktı. Cezaevinde bulunan Selçuk Yiğit’in, babası Seydi Yiğit ile yaptığı görüşmelerdeki ses kayıtları, kirli ittifakı tüm çıplaklığı ile gözler önüne sererken, kafalardaki soru işaretlerini de tamamen giderdi.

RESMİ BELGELERE YANSIYAN KİRLİ PAZARLIK

İbrahim Ay’ın avukatları İskender Kahraman, Bektaş Şarklı ve Deniz Atar, dava dosyasında yer alan ses kayıtlarını kamuoyu ile paylaştı. Dosya ile ilgili gizlilik kararının kalkmasının ardından ortaya çıkan ses kayıtlarının İbrahim Ay’ı tutuklatmak için kimlerin nasıl bir tezgah kurduğunu gün ışığına çıkardığını belirten avukatlar, Selçuk Yiğit’in babası Seydi Yiğit ile cezaevindeki görüşmelerine ilişkin resmi tutanak altına alınan ses kayıtları ile ilgili şunları söylediler:

 SELÇUK YİĞİT’E TAHLİYE GARANTİSİ VERİLİYOR   

“Emniyet tarafından deşifre edilen ve resmi tutanak altına alınan ses kayıtlarına göre, Mahmut Özkılıç’ın avukatı Hüseyin Tank, cezaevinde tutuklu olan Selçuk Yiğit’in ailesi ile irtibat kurarak, pazarlık yapıyor. Baba Seydi Yiğit, oğlunun tutuksuz yargılanma karşılığında her şeyi yapacağını söylüyor. Ardından ‘Taşdoğan’ adlı kişi devreye giriyor. Ses kayıtlarında, Taşdoğan’ın, ‘Evraka Ankara da olumlu bakıyor’ dediği yer alıyor. Selçuk Yiğit, ‘Madem o kadar güçlüsünüz, beni çıkarın, ne isterseniz yaparım’ diyor. Selçuk Yiğit’e 3-5 ay içinde tahliye garantisi veriliyor. Pazarlığa göre, Selçuk Yiğit, olayın azmettiricisinin İbrahim Ay olduğuna dair bir dilekçe yazacak. Bunun karşılığında da Mahmut Özkılıç, Selçuk Yiğit’ten şikayetçi olmadığı, onun olayla ilgisinin bulunmadığı ile ilgili Savcılığa dilekçe verecek.

“300-500 DAHA KOPARMAYA ÇALIŞIYORUM”

Ses kayıtlarına göre, Taşdoğan adlı kişi Mahmut Özkılıç ile Selçuk Yiğit’in ailesini bir araya getirmek için devreye giriyor. Tahliye sözü tekrarlanıyor. Hatta Taşdoğan adlı kişi, ‘Cumaya iş bitecekmiş’ diyor. Ses Kayıtlarının bir bölümünde, cezaevindeki Selçuk Yiğit babasına, ‘Sen aldın demi? Tamamını aldın demi onlardan?’ Diye soruyor. Babası da, ‘Biraz daha koparmaya çalışıyorum. 300-500 falan daha’ diye yanıt veriyor.

KİRLİ PAZARLIK GÖZLER ÖNÜNE SERİLDİ

Ses kayıtları bir bütün olarak incelendiğinde, Selçuk Yiğit’in olayın azmettiricisinin İbrahim Ay olduğu yönünde bir dilekçe vermesinin karşılığında tahliye ve para sözü aldığı açıkça görülüyor. Para ödemesi de yapılmış. Çünkü babası Seydi Yiğit’in parayı aldığını, ancak 300-500 daha koparmaya çalıştığını söylemesi kirli pazarlığı gözler önüne seriyor.

DOSYADA VAR, İDDİANAMEDE YOK!

Olayın en ilginç noktalarından birisi de, kirli pazarlıklarla ilgili bu belgeler dosyada yer almasına rağmen, ne gariptir ki soruşturma Savcısı Cihan Toprak, hazırladığı iddianamede bu belgelerden bir satır bile bahsetmiyor. İbrahim Ay’ın lehine olan, hatta tüm iddiaları çürüten bu belgelerin iddianamede yer almaması  İbrahim Ay’ın tutuklanması ile ilgili bir hukuksuzluğun olduğunu açıkça ortaya koyuyor.

İDDİALARIN ODAĞINDA “TAŞDOĞAN” VAR

Emniyet tarafından deşifre edilen ses kayıtlarının önemli bir bölümünde “Taşdoğan” adı geçiyor. Tarafları bir araya getirmek için çalışan, tahliye sözü veren ve ‘Ankara da evraka olumlu bakıyor’ diyen yetkili ve etkili kişinin açık kimliği kamuoyu tarafından da merak ediliyor.