• Elde edilecek gelir akademik çalışmalara da kaynak olacak
  Özaydın, GAÜN’ün her alanda ciddi akademik çalışmalar yapan, bölgenin ve Türkiye’nin önemli üniversitelerinden biri olduğunu belirtti.
  GES’ten elde edilen fazla enerjiyi paraya çevireceklerini ve bu kaynağı akademik çalışmalarda da kullanacaklarını vurgulayan Özaydın, şöyle konuştu:
  “Gaziantep Üniversitesi çok kısa bir süre içinde araştırma üniversitesi olacak. Araştırmaları finanse edeceğiz. Bu para, her alanda araştırma yapan hocalarımızın araştırmalarına finansal destek sağlayacak. Bütçeden mümkün olduğunca katkı almadan kendi ürettiğimiz katma değerle fırsat bulursak burs bile verebiliriz. Çünkü bizim için en iyi yatırım, insana yapılan yatırımdır. 55 bin öğrencimiz var. TEKNOFEST’te çok iyiyiz. Oraları finanse edeceğiz.”
 • “12 bin 870 çam ağacının önlediği karbon emisyonunu bu tesisten karşılıyoruz”
  Firmanın başmühendisi Sadık Çelikel ise GES’in çevreci bir üretim yaptığını ve bunun dünya tarafından kabul edildiğini anlattı.
  Bir çam ağacının karbon emisyonu azaltma miktarının 425 kilogram olarak hesaplandığını belirten Çelikel, şunları kaydetti:
  “Bir hektar ormanda ortalama 400 çam ağacı bulunuyor. Ürettiğimiz enerjiden yaklaşık 54 bin ton karbon emisyonunu önlemiş oluyoruz. Yani 12 bin 870 çam ağacının önlediği karbon emisyonunu bu tesisten karşılıyoruz. Kullandığımız arazinin 11 katı büyüklüğündeki bir orman alanının karşılayabileceği bir emisyonun önlenmesini buradan yapabiliyoruz. Bu anlamda çok önemli bir çevreci tesis burası.”
  Test enerji aktarımlarına başlayan tesis, yakın zamanda tam kapasite olarak faaliyete geçecek.