Gaziantep Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı ekipleri, Gaziantep’in Şehitkamil ilçesindeki Burç Ormanı’nda çıkan yangına, 91 kişilik ekip, 47 itfaiye aracıyla müdahale ederek yangını kısa süre içerisinde kontrol altına aldı. Gaziantep’in Şehitkamil ilçesindeki Burç Ormanı’nda henüz bilinmeyen bir nedenle yangın çıktı. İhbar üzerine olay yerine sevk edilen büyükşehir itfaiye ekiplerine, jandarma, üniversite, emniyet ve orman müdürlüğü personeli de destek verdi. Alan müdahalesini hızlı bir şekilde yapan ekipler, ön tedbir olarak kuru ağaçları sulayarak alevlerin sıçramasını engelledi. 1 saat gibi kısa bir sürede kontrol altına alınan yangın sonrası hızla soğutma çalışmalarına geçildi. 

ŞAHİN: HIZLI ALAN MÜDAHALESİ İLE YANGIN KISA SÜREDE SÖNDÜRÜLDÜ 

Yangın ihbarı sonrası olay yerine gelen Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Büyükşehir İtfaiyesinin teknik teçhizat, kalifiye eleman ve makine envanteriyle Türkiye’nin sayılı itfaiyelerinden biri olduğunu belirterek şunları kaydetti: “Gazianteplilere geçmiş olsun. Hakikaten yangın deyince hemen hep birlikte olay yerine geldik. Hamdolsun itfaiyemiz kalifiye personel, teknik teçhizat ve makine yönünden ülkedeki sayılı itfaiyelerinden bir tanesi. Bu bölge Gaziantep Üniversitesi ile Burç Ormanları’nın kesiştiği bölgede yer alıyor. Yangında hızlı müdahale çok önemli. İtfaiye ekiplerimizin yanmayan ağaçları sulaması ön tedbir olarak çok iyi bir hamle oldu. Çünkü alevlerin büyümesi engellendi. Böylelikle ekiplerin eli kolaylaştı ve yangın kısa bir sürede söndürüldü ve soğutma çalışmalarına geçildi. Şükürler olsunki can ve mal kaybımız yok. Koruyucu önleyici tedbir bakımından yeşil alanlar kentimiz için çok önemli yeşil şehiriz. Bir avuç ormanımız var. Ormanlarımızı korumak için de bugün herkes alanda. Yapılması gereken ne varsa yapılıyor. Çok daha zayiata neden olabilecek bu yangına yapılan erken müdahalenin koordinasyon da önemli bir etken. Jandarma, emniyet, itfaiye, orman müdürlüğü herkes hızlı koordine oldu ve çok hızlı alan müdahalesi ile yangın kısa sürede söndürüldü.”

GÜL: YANGINA ERKEN MÜDAHALE VE TEDBİRLERİN KARŞILIĞINI GÖRMEK BİZLERİ SEVİNDİRDİ 

Gaziantep Valisi Davut Gül ise, yangının önemli bir kısmının örtü yangını olduğunun ve kısmen ağaç köklerinin zarar gördüğü bilgisini vererek şunları aktardı: “Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin itfaiye ekibinin erken müdahalesi, yangının yayılmasını engelledi. Bu yangın, Gaziantep’in yangına olan müdahale kapasitesini de bizlere gösterdi. Yangının çıkması çok üzücü ancak yangına erkenden müdahale etmek ve tedbirlerin karşılığını görmek de sevindirici. Çok büyük geçmiş olsun. Gaziantep’te orman varlığımız çok az. Dolayısıyla her bir ağacımız bizler için çok kıymetli. Yeşilimiz çok kıymetli. Emniyet ver jandarma ekiplerinden büyükşehir personellerine, gönüllülerimizden üniversite çalışanlarına kadar emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”