Gaziantep Ticaret Borsası (GTB) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Akıncı, Antep Fıstığı Lisanslı Deponun üreticilere sağlıklı ve güvenilir depoculuk hizmetinin yanı sıra çeşitli devlet destekleri imkânı sağladığını söyledi. Gaziantep’in en önemli tarım ürünlerinin başında gelen ve bölge halkı tarafından ‘Yeşil altın’ olarak adlandırılan Antep fıstığında yeni hasat döneminin başladığını kaydeden GTB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Akıncı, arz yığılmalarının yaşandığı hasat döneminde ürününü erken satmak istemeyen üreticilerin devlet garantisi altında hizmet veren Antep Fıstığı Lisanslı Depoda ürünlerini gönül rahatlığıyla muhafaza edebileceklerini ifade etti.

ÜRETİCİYE ÇEŞİTLİ DEVLET DESTEKLERİ

Üreticilerin bin bir zorlukla yetiştirdikleri Antep fıstıklarını güvenlik riski ve kalite kaybı endişesi yaşamadan Antep Fıstığı Lisanslı Depoda koruma altına alabileceklerini aktaran Akıncı, “Gaziantep ve bölge illerindeki tüm fıstık üreticilerimizi Gaziantep-Nizip karayolu Küllü mevkiinde hizmet veren lisanslı depomuzu görmeye, incelemeye ve ürünlerini burada muhafaza etmeye davet ediyoruz. Antep fıstığının her tanesinin büyük bir özenle korunduğu Lisanslı depomuz üreticilerimize sağlıklı depoculuğun yanı sıra çeşitli devlet destekleri ve teşvikleri sunmakta. Antep fıstığını, lisanslı depoda muhafaza eden üreticilerimize devletimiz tarafından ton başına 100 TL nakliye desteği, ton başına 30 TL aylık depo kira desteği ve parti başına da 25 TL analiz desteği verilmekte. Tüm bunların yanı sıra çiftçilerimize Elektronik Ürün Senedi (ELÜS) ile kolay alım satım ve finansmana kolay erişim imkânını da tanınmakta. Lisanslı Depomuza kuru kırmızı kabuklu, ben kavlak ve boz kavlak antepfıstığı ürünleri kabul edilmekte” dedi.

ÜRÜNLER KARIŞTIRILMIYOR

Bir nevi ürün bankacılığı görevi üstlenen Antep Fıstığı Lisanslı Depoda, diğer lisanslı depolarının aksine hiçbir ürünün diğer bir ürünle karıştırılmadığını vurgulayan Akıncı, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Antep fıstığı, temizleme işlemine tabi tutulduktan sonra laboratuvar ortamında sınıflandırması yapılarak barkod sistemiyle çuvallandıktan sonra özel kafeslerde koruma altına alınmakta. Mudi, çuvallanarak kafes sisteminde muhafaza edilen ürününü istediği zaman geri alabildiği gibi Türkiye Ürün İhtisas Borsası aracılığıyla elektronik ortamda satışını da gerçekleştirebilmekte. TÜRİB üzerinden yapılan bu satışlarda ürün bedeli mudinin yatırım hesabına geçmeden satılan ürün karşı tarafa teslim edilmemekte.” Antep Fıstığı Lisanslı Depoya ürün getirmek için önceden herhangi bir işlem yapılmasına ve randevu alınmasına gerek bulunmadığına dikkat çeken Akıncı, sistemin son derece kolay ve hızlı bir şekilde işlediğini dile getirdi.

ANTEP FISTIĞINI SAĞLIKLI ORTAMDA KORUYOR

Antep Fıstığının Gaziantep ve bölge tarımı için büyük önem arz ettiğini, sağladığı yüksek katma değer nedeniyle üretim alanının her geçen yıl daha da geliştiğine işaret eden Akıncı, “Antep Fıstığı bölgede yaklaşık 200 bin kişiye gelir kapısı oluşturmakta. Kuruyemişten, tatlıya ve dondurmaya kadar gıda endüstrisinin birçok alanında yaygın şekilde kullanılmakta. Antep fıstığında sürdürülebilir üretime katkı sağlamak ve sağlıklı depoculuğu teşvik etmek amacıyla İKA’nın destekleriyle 2020 yılında Türkiye’nin ilk Antep Fıstığı Lisanslı deposunu fıstığın ana vatanı Gaziantep’te hizmete açtık. 10 bin ton fiziki depolama kapasitesine sahip olan lisanslı depomuz modern ve teknolojik alt yapısıyla tüm bölge çiftçisine, tacirine ve sanayicisine hizmet vermekte. Tarım piyasasının bütün aktörlerinin bu sistemden çok daha aktif şekilde faydalanmalarını istiyoruz ” ifadelerini kullandı.