Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Gazikültür A.Ş. tarafından ilhamını Hacı Bektaşi Veli, Yunus Emre ve Mehmet Akif Ersoy’dan alan, ana teması, senaryoları şiirlere bağlı kısa filmlerin gösterime gireceği Gaziantep Dize Film Festivali 11 Nisan’da başlıyor. Ulusal ölçekte Türkçe olarak yazılmış şiirlerin odakta olduğu festival, 11-13 Nisan tarihleri arasında yapılacak. Gösterimler Gaziantep Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi Sahnesi’nde, 10.00-18.00 saatleri arasında bütün vatandaşlara açık ve ücretsiz olacak. UNESCO tarafından vefatının 750’inci yıl dönümünün UNESCO 2021 Anma ve Kutlama Programı’na alınmış olması nedeniyle Hacı Bektaş Veli’den, vefatının 700’üncü yıl dönümü dolayısıyla Yunus Emre’den ve 2021’in Mehmet Akif ve İstiklal Marşı Yılı ilan edilmesi sebebiyle Mehmet Akif Ersoy’dan şiirler bu yıl kısa filmlerin konusu olacak. Festival, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Büyükşehir Belediyesi, Gaziantep Üniversitesi iş birliğinde paydaşların destekleriyle yapılacak. Festivalde seçilen şairlerin hayatları, yaşayış biçimleri, sanatsal yönleri, evrensel ve ulusal çerçeveli söylemlerinin dizelerine yansıyan detaylarla oluşmuş kısa filmler sunulacak. Türk edebiyatının şair ve onların şiirlerinin nesillere aktarılması, yapısal gücünün topluma yansıtılması ve tekrar gün yüzüne çıkarılması amaçlanan ve  her sene yapılması planlan festival için seçili filmler ise 14 Nisan Perşembe günü düzenlenen törenle ödüllendirilecek.

YAKAR: FESTİVALDE KONU OLAN ŞİİRLER HALKIN EŞSİZ KÜLTÜREL BİRİKİMİNİ İÇERİYOR 

Konu hakkında açıklamada bulunan Gazikültür A.Ş Genel Müdürü Prof. Dr. Halil İbrahim Yakar, festivalin Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in talimatıyla, Gazikültür A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Tanrıöver’in katkılarıyla hazırlandığını belirterek şunları söyledi: “Dize Film Festivali Kısa Film Yarışması, temelinde şiiri ve şairi bulundurmaktadır. Festival dönemine özel seçilen şairlerin hayatlarından, yaşayış biçimlerinden, sanatsal yönlerinden, evrensel ve ulusal çerçeveli söylemlerinden izler taşıyan şiirlerden dizelerin ilhamıyla oluşturulan kısa filmleri sunacak. Gösterim tarihleri süresince, herkese açık olacak festival dönemi boyunca, yarışmaya katılan kısa filmler katılımcılara sunulacaktır. Festivalimizin temasına uygun olan ve festival jürisi tarafından belirlenen kriterlere uyan kısa filmler, değerlendirilmeye alınacak ve gösterim süresinin sonunda, farklı başlıklar altında ödüllendirilecek. Dize Film Festivali’nde şiirlerin halkımız adına eşsiz kültür birikimleri, evrensel öğütler içeren yönleri; sevgi ve barış içeren, birlik olmayı, insan olmayı vurgulayan yönleri ele alınacaktır. Her sene için, seçilen üç büyük şairin, hayatını ve şiirlerini merkezine alan kısa filmlerin sergilendiği ve ödüllendirildiği festival sistemi, festivalin temelini oluşturacak.”

FESTİVAL PROGRAMI BELİRLENDİ

Festivalde 11 Nisan Pazartesi Günü 14.00-15.30 saatleri arasında: Akifler – Ekrem Levent, Heyamola – Yılmaz Kıvanç, Unutuş – Furkan Alperen Demir, Kaybolan İnsanlar – Ahmet Sami Kuriş, Yunus’un Nasihat Koleksiyonu – Ömer Dişbudak, Kördüğüm – Öztürk Bayram; 16.30-18.00 saatleri arasında, Sanatın Kadınları – Erol Çelik, Özgürlük Yürüyüşü – Ömer Dişbudak, Küfe – Ersin Nizam, Le Periple D’Abella – Enis Manaz, Kaçış – Burak Çelik, Aynı Gecenin Laciverti – Nuri Cihan Özdoğan filmleri yer alacak. 12 Nisan Salı Günü 14.00-15.30 saatleri arasında: Yakaza – Ahmet Duvar, Düş Gölleri – Zabit Karaköse, Bewar – Dağlar Uygur, Anormal – Muhammet Emin Altunkaynak, Her Şey Yolunda – Muhammet Beyazdağ, Cevher – İlcan Edgar Özuluca; 16.30-18.00 saatleri arasında, Benden Korkmana Gerek Yok – Recep Bozgöz, Korosi – Burcu Özkan, Meryem – Celal Yücel Tombul, Bulak – Evrim İnci, Oyun – Önder Menken, Kıspet – Harun Korkmaz filmleri olacak. Festivalin son günü olan 13 Nisan Çarşamba Günü ise 14.00-15.30 saatleri arasında; Çay Var İçersen – Cihan Emre Zengin, Karınca ve İnsan – Cevahir Çokbilir, Aklın Bende Kalmasın – Emre Can Korkmaz, Anoush – Deniz Telek, Seval – Ahmet Keçili; 16.30-18.00 saatleri arasında ise Güzel Havalar – Okan Akgün, Aydınlığa – Asuman Yüksel – Emrullah Özcan, Vesikalık – Ali Rıza Erdemir, Yasemin – Muaz Güneş, Yara – Onur Güler filmleri beyaz perdede olacak.