Gaziantep Ticaret Borsası (GTB) tarafından Gaziantep adına tescillenen son 9 ürünün coğrafi işaret tescil belgeleri, IV. Uluslararası Gastronomi Festivali (GASTROANTEP) kapsamında düzenlenen törende, Kültür Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy tarafından, GTB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Akıncı’ya takdim edildi. GTB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Akıncı, Gaziantep’in geleneksel lezzetlerini yaşatmak, geleceğe taşımak ve katma değer sağlamak amacıyla şu ana kadar 23 yöresel ürüne coğrafi işaret tescili aldıklarını 3 ürün için de tescil başvurusunda bulunduklarını söyledi. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve Gaziantep Valiliğinin koordinasyonunda, Gaziantep’i Geliştirme Vakfının (GAGEV) iş birliğinde bu yıl 4’üncüsü düzenlenen Uluslararası Gastronomi Festivali (GASTROANTEP) Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un katılımıyla başladı. İlk gün programı Batalhöyük’te gerçekleştirilen festivalde; protokol, yerli ve yabancı katılımcılar Antep Fıstığı Hasadına eşlik ederek, Şire yapımı hakkında bilgiler aldılar.

-Coğrafi İşaret Tescil Belgesi Takdim Töreni- 

Festival kapsamında gerçekleştirilen çeşitli etkinliklerin ardından Coğrafi İşaret Tescil Belgesi Takdim Törenine geçildi. Törende Gaziantep’in 23 geleneksel lezzetini coğrafi işaretle taçlandıran Gaziantep Ticaret Borsasına son 9 coğrafi işaret tescilli ürünün tescil belgeleri Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy tarafından takdim edildi. Tescil belgelerini Bakan Ersoy’un elinden GTB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Akıncı ve GTB Meclis Başkan Yardımcısı Enver Çokay birlikte aldı. Bakan Ersoy, GTB’yi tescil çalışmalarından dolayı kutlayarak, başarılarının devamı temennisinde bulundu. GTB’nin son olarak Antep Biber Salçasını Gaziantep’in tescilli ürünler kervanına kattığını kaydeden GTB Başkanı Akıncı, “Antep Biber Salçası ile şehrimizin geleneksel ürün adı ve coğrafi işaret tescilli ürün sayısı toplamı 100’e ulaştı. Gaziantep Valiliğimizin öncülüğünde hedefimiz 100 tescilli ürüne ulaşmaktı, bu sayıya ulaşmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Gastronominin başkenti Gaziantep’imiz coğrafi işaretli ürün sayısı bakımından da Türkiye’de ilk sırada bulunmakta” dedi. Gaziantep’in zengin bir mutfak kültürüne sahip olduğunu vurgulayan Akıncı, 100 tescilli ürün sayısının başvurusu yapılan diğer ürünlerle birlikte çok daha yukarı rakamlara taşınacağını sözlerine ekledi. 

-Tescil Belgesi Verilen Ürünler- 

Gaziantep Ticaret Borsası tarafından coğrafi işaret tescilleri alınan, Antep Dolmalık Biber Kurusu, Antep Sumağı, İslahiye Biberi, Antep Kübban Ekmeği, Antep Zahter Balı, Antep Karası Kuru Üzümü, Antep Haylan Kabağı Kurusu, Antep Zahter Çayı ve Antep Biber Salçasına törende tescil belgeleri verildi.