Gaziantep ağustos ayında 918 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi. Bir önceki yıla göre %6,4 artış sağlayan Gaziantep, bu verilerle birlikte Türkiye’nin en fazla ihracat gerçekleştiren 5. ili oldu. Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Yıldırım, Ticaret Bakanı Mehmet Muş’un teşrifleriyle Gaziantep’te açıklanan ağustos ayı ihracat rakamlarını değerlendirdi. Gaziantep’in büyüme hikâyesindeki asıl kahramanın ihracat olduğuna vurgu yapan ve gösterdikleri performans ile en büyük alkışı hak eden ihracatçı üyelerini ve iş insanlarını tebrik eden Yıldırım, “Biz şehir olarak uzun yıllardır ihracat için seferber oluyoruz. Türkiye büyümesine Ankara’dan sonra en fazla katkı sağlayan 2. İliz. Buraya kadar çok güzel geldik fakat bundan sonrasını planlayabilmek, zamanın ötesine geçebilmek için, öncelikle mevcut konjonktürün üretim ve ihracat üzerinde yarattığı stresi gidermemiz gerekiyor. Bu stresi yönetemezsek, sürdürülebilir bir ihracat artışı sağlamak mümkün olmaz.” dedi.

Yıldırım: Şartlar giderek zorlaşıyor

Son gelen elektrik ve doğalgaz zamlarıyla birlikte maliyetlerin oldukça yükseldiğini ve şartların giderek zorlaştığını vurgulayan Başkan Tuncay Yıldırım şu şekilde devam etti: “Maalesef bir değil birden fazla sorunumuz var. Son gelen elektrik ve doğalgaz zamları gibi sebeplerle oluşan maliyet artışları da iş insanlarımızı çok zor durumda bırakıyor, fiyatlama yapmalarına engel oluyor. Ulusalda ve yerelde yaşadığımız bir takım problemler de var. Örneğin; Dövizli çek kullanamamamın yarattığı teminat açığı, finansmana erişimin zorluğu, vize problemi, Gaziantep özelinde söyleyecek olursak da hava yolu ulaşımındaki kısıtlılık… Tüm bunları üst üste koyduğumuzda şartların giderek zorlaştığını söyleyebiliriz. Bu konularda atılacak olumlu adımlarla üretim ve ihracatın üzerindeki baskının azaltılması gerekiyor.”

Yıldırım: Nicelik kadar niteliğe de ihtiyacımız var

Gaziantep olarak yapısal problemlerinin de olduklarını ekleyen Yıldırım, “Gaziantep olarak her ne kadar ihracata dayalı büyüme ve üretim esnekliğine sahip olsak da ne yazık ki ihraç ettiğimiz ürünlerin birim değeri düşük. İhracat yapmayı çok iyi biliyoruz ama nicelik kadar niteliğe de ihtiyacımız var. Kilogram fiyatımız artırmaya odaklanmalıyız. Şu an 2023 yılında 15 milyar dolar ihracat gibi sadece niceliksel bir ihracat hedefi belirleyip ilerleyebiliriz. Ama niteliğe daha fazla ağırlık verilmesi gereken bir dönemde olduğumuzu gözden kaçırmamalıyız. İhracat sepetimiz ‘düşük’ ve ‘orta’ teknolojili ürünlerde yoğunlaşmış durumda. Bunun için daha yüksek beceri gerektiren sektörlere, yüksek katma değerli ürünlerin üretimine ve ticaretine yoğunlaşmak zorundayız.” ifadelerini kullandı.