Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Hasan Celal Güzel Millet Bahçesi içerisinde bulunan spor tesislerinde yapılan yaz kurslarından yararlanan öğrencilerle buluştu. Fatma Şahin, tesislerde verilen futbol, voleybol, basketbol, tekvando ve yüzme kursları hakkında işleyiş, eğitimler ve yapılan aktiviteler hakkında bilgi aldı. 

ÇOCUKLARA SPORUN VE KİTAP OKUMANIN ÖNEMİNDEN BAHSETTİ

Bir süre kurslardan yararlanan çocuklarla sohbet eden Başkan Şahin, dinç bir beden için sporun önemini vurgularken, bireysel ve takım oyunu oynama, iletişimin güçlenmesi gibi birçok açıdan gelişimin önemine değindi. Zihin gelişimi için ise kitap okumanın ihmal edilmemesi gerektiğini belirterek çocuklara günde en az 1 saat kitap okumalarını tavsiye etti. 

TATİL BOYUNCA 100 BİN ÖĞRENCİYE ULAŞILACAK

Büyükşehir Belediyesine bağlı 37 spor tesisinde devam eden yaz kurslarında 1 aylık sürede 18 branşta 41 bin 250 öğrenci, uzman eğitmenler tarafından verilen kurslardan yararlanırken, tatil boyunca 100 bin öğrenciye ulaşılması amaçlanıyor.

ŞAHİN: ŞEHİRDE ALTI ÇOCUKTAN BİRİNİ YAZ OKULU SİSTEMİNİN İÇİNE DAHİL ETMİŞ DURUMDAYIZ

Ziyaretler ve incelemeler sonrası açıklamalarda bulunan Başkan Fatma Şahin, eğitim, spor ve çocuk dostu bir şehir olma hedefi üzerine odaklandıklarını bunun için tesisleşme sürecine hız verdiklerinin altını çizdi. Başkan Şahin, tesisleşme sürecinde desteklerinden dolayı Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu, ilgili bakanlıklar, milletvekilleri ve kurumlara teşekkür ederek şunları söyledi: “Kurumsal kapasitemizi buna uygun hale dönüştüremezseniz işin altından kalkamazsınız. Şehirde 18 yaş altı 600 bin çocuk var. Büyük bir hazine, büyük bir beşeri sermaye. Bu yüzden çocuklarımızı geleceğe hazırlamamız için önce tesisleri tamamlamamız gerekiyordu. Şu anda yaklaşık 50’ye yakın tesisimizi tamamladık. Tesislerimizi tamamladıktan sonra çocuklarımızı yaz okullarına başlattık. Şu anda bu çocuklarımızdan 41 bin 250 çocuğumuz yaz okulumuza gidiyor. Bu olağanüstü bir başarı. Şehirde 6 çocuktan 1’i yaz okuluna sistemin içine dahil etmiş durumdayız. O yüzden bize güvenen, gelen çocuklarımıza, annelerimizin babalarımızın bilincine daha da önemlisi hocalarımıza; talebi, heyecanı, aşkı, bu çocuklara verdikleri misyon ve bunun sonunda oluşturdukları takım oyunu bilinci için teşekkür ediyorum.” 

KÜÇÜK BİR FIRSAT VERİYORUZ, BÜYÜK BİR BAŞARI YAKALIYORUZ

Yaz kurslarında yakalanan başarının tek başına yapılacak bir iş olmadığını vurgulayan Şahin, “Doğru kurumsal altyapı, iyi seçilmiş hocalar, anne babalar ve çocuklarımızın bu konudaki iştahı ve heyecanı görüyorsunuz. Çocuklarımızın gözlerinde büyük mutluluk var, başarma aşkı heyecan var. Buna ne gerekiyor fırsat gerekiyor. Küçük bir fırsat veriyoruz, büyük bir başarı yakalıyoruz” diye konuştu.

ÇOCUKLARI GÜZEL, DİSİPLİNLİ VE PLANLI BİR ŞEKİLDE ODAKLARSAK, BAŞARI KENDİLİĞİNDEN GELİYOR

Spor ve eğitimin önemine dikkati çeken Fatma Şahin, sözlerini şöyle tamamladı: “Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur. Tek başına bedensel gelişim elbette önemli yeterli değil. Zihinsel gelişim içinde günlük derslerinin dışında mutlaka günde bir saat kitap okumaları gerekiyor. Bu o kadar önemli ki, matematiğin iyileşmesi içinde anlama kapasitesini artırması lazım. Onun için matematiği iyi olan çocuklarımızın, matematiği daha da iyileştirmesi için Türkçe’sinin iyi olması lazım. Türkçe’nin iyi olması için

de çok hızlı kitap okumaları lazım. Kitap okuma kapasitelerini artırmaları lazım. O yüzden Gaziantep’te şu anda Sayın Valimizin başkanlığında bütün okullarda okul kütüphaneleri kuruldu. Biz de Dijital kütüphane açtık Gaziantep Büyükşehir Belediyesi olarak. Şu anda çocuk kütüphanelerinde Türkiye’nin en iyisiyiz. Bebek kütüphanesi açıyoruz. Beraberinde her yaş grubundaki çocuğumuzun kitaba ulaşmasını kolaylaştırıyoruz. Geriye çocukların odaklanması kaldı. Çocukların odaklanmasında en önemli şey; anneler, babalar, hocalarımız. Çocuklarımız zaten büyük bir cevher. Büyük bir hazine var burada. Bu çocukları güzel, disiplinli ve planlı bir şekilde odaklarsak, başarı zaten kendiliğinden geliyor.” Başkan Fatma Şahin, spor tesisleri ziyareti sonrası millet bahçesi içinde bulunan Yaşlı Koordinasyon Merkezi ve çocuk kütüphanesine geçti. Yaşlılar ve çocuklarla bir süre sohbet etti.