İsrail’de bir mahkemenin aldığı ‘Yahudilerin Mescid-i Aksa’da ‘sessizce’ ibadet etme hakkı olduğu’ kararıyla ilgili, “Öncelikle İsrail mahkemesinin almış olduğu kararı reddediyorum, kınıyorum, lanetliyorum” dedi. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, bir dizi ziyaretlerde bulunmak üzere Gaziantep’e geldi. Gaziantep Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaret eden Erbaş, daha sonra bir hayırsever tarafından yapılan 0-6 yaş arası Ravza Kur’an Kursu’nun açılışını yaptı. Açılışa Ali Erbaş’ın yanı sıra Gaziantep Valisi Davut Gül, ilçe belediye başkanları, veliler ve çocuklar katıldı.

‘KARARDAN VAZGEÇİLMELİDİR’

Açılış öncesi Prof. Dr. Ali Erbaş, İsrail’de bir mahkemenin Yahudilerin Mescid-i Aksa’da ‘sessizce’ ibadet etmelerinin kanuna aykırı olmadığına karar vermesine yönelik gazetecilerin sorularını yanıtladı. Erbaş, İsrail mahkemesinin bu karardan bir an önce geri dönmesi gerektiğini ifade ederek, Mescid-i Aksa’nın İslam mabedi olduğunu ve kıyamete kadar da İslam mabedi olarak kalacağını belirtti. Erbaş, tüm dinlerdeki mabetlerin kutsal olduğunu belirterek, şunları söyledi: “Öncelikle İsrail mahkemesinin almış olduğu kararı reddediyorum, kınıyorum, lanetliyorum. İnançlarda mabetlerin dokunulmazlığı vardır. Bizim İslam medeniyetimizde mabetlerin dokunulmazlığı vardır. Mescid-i Aksa bir İslam mabedidir. Kıyamete kadar da İslam mabedi olarak kalacaktır. Sadece Müslümanların mabetlerinin değil, bizim inancımızda gayrimüslimlerin, Müslümanların dışındaki inançların da mabetlerinin dokunulmazlığı vardır. Nasıl ki Müslümanların gidip Yahudilerin mabetlerinde bu şekilde bir eylem yapması kabul edilemezse Yahudilerin yapmış olduğu, daha doğrusu İsraillilerin yapmış olduğu bu eylem de kabul edilemez. Dolayısıyla bir an önce bu kararlarından vazgeçmelerini ve hep birlikte barışı sağlamamız gerektiğini özellikle düşünüyorum. Biz Müslümanlar olarak barışsever insanlarız. Dinimizin adı İslam. Barış anlamına gelmektedir. Kudüs barışın evidir. Barışın yurdudur. Barışın yurdunu bu türlü tarihte pek görülmemiş yeni yeni birtakım gayretlerle barışı bozmak için ortaya çıkarılan bu eylemlere hep birlikte tüm insanlar olarak sadece Müslümanlar olarak demiyorum hangi inançtan olursa olsun hep birlikte karşı çıkmamız gerekiyor. Dolayısıyla inşallah biran öne bu kararlarından vazgeçerler” diye konuştu. Ali Erbaş daha sonra açılışını yaptığı Kur’an kursunu ziyaret ederek çocuklarla sohbet etti. Kurstaki hocalardan da kurs hakkında bilgiler alan Erbaş, oyuncak hediye ettiği çocuklarla bol fotoğraf çektirdi.

CUMA HUTBESİNİ GAZİANTEP ULU CAMİİ’NDE OKUDU

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, cuma namazını Gaziantep Ulu Camii’nde kıldırdı. Cuma hutbesini okuyan Erbaş, dünyanın, ahiretin tarlası olduğunu söyleyerek, “Ahiret ise kulluk yolculuğumuzun sonsuzluk durağıdır. Bizim asıl yurdumuz ve ebedi meskenimizdir” dedi. Ahirete imanın, hayattaki tutum ve davranışlara anlam kattığını kaydeden Erbaş, “Ahiret, canlı- cansız bütün mahlukata karşı sorumluluk bilinci kazandırır. Ahirete iman eden kişi, ilahi bir gözetim altında olduğunun bilincindedir. Daima ölçülü ve dengelidir. Affedicidir, bağışlayıcıdır, hoşgörülüdür. Zorluklar karşısında sabırlı ve metanetlidir. Hiçbir zaman ümidini yitirmez, daima Allah’a tevekkül eder. Amel defterimiz elimize verilecek, adalet terazileri kurulacak ve hesaba çekileceğiz. Her iyiliğimizin mükafatını göreceğimiz gibi her günahımızın da hesabını vereceğiz” diye konuştu. Ali Erbaş, hutbenin ardından dua etti, cuma namazını kıldırdı.

‘CEZAEVLERİNDE HAFIZ OLANLARIN SAYISI ARTIYOR’

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, hayırsever tarafından yapılacak Gençlik Merkezi’nin temel atma törenine ve Türkiye Diyanet Vakfı Yüksek Öğrenim Kız Öğrenci Yurdu’nun açılışına katıldı. Programlarda Diyanet İşleri Başkanı Erbaş’a Gaziantep Valisi Davut Gül, kaymakamlar, ilçe belediye başkanları, milletvekilleri, kurum müdürleri ve öğrenciler eşlik etti. Temel atma töreninde konuşan Ali Erbaş, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın ülkenin her noktasında ve kademesinde hizmet verdiğini dile getirerek, cezaevlerinde dahi vaizlik ve Kur’an-ı Kerim eğitimi verildiğini kaydetti. Cezaevlerindeki hafız sayısının her geçen gün arttığını aktaran Erbaş, “Hapishanelerde, cezaevlerinde vaizlerimiz hizmet veriyor. Cezaevlerinde görev yapan vaizlerimiz ve rehberlerimiz onlara hizmet veriyor. Daha dün Konya Cezaevi’nde 2 mahkum bizim manevi rehberlerimizin önünde hafızlıklarını bitirdiler ve başkan yardımcımızı gönderdim ve orada hafızlık merasimi yaptık. Cezaevlerinde hafız olanların sayısı artıyor. Ankara Sincan Cezaevi’nde ben kendim hafızlık merasimine katıldım. Manevi rehberlerimizin önderliğinde Ankara Sincan Cezaevi’nde 5 kadar kardeşimizin 2’si hafızlığını bitirdi. Bu geçen yıl oldu. Diğerleri de devam ediyordu. Umarım devam ediyorlardır ve belki de sayıları artmıştır” dedi.

‘149 ÜLKEYE YARDIM ULAŞTIRDIK’

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın ‘iyilik hareketi’ olduğuna dikkat çeken Erbaş, 149 ülkede yardım faaliyeti gerçekleştirdiklerini belirtip, ”Bizim mücadelemizin amacı iyiliktir. Biz iyilik tohumu ekiyoruz. Türkiye Diyanet Vakfı olarak sloganımız da budur. Yeryüzünde iyilik hakim oluncaya kadar, diyoruz. Diyanet olarak ülkemiz dışında dünyada 149 ülkeye de ulaşmış durumdayız. Bu milletimizin en büyük tanıtımı demektir. 149 ülkeye kurban vesilesiyle ulaştığımızda amaç sadece ulaştırılan et değil bu milletin cömertliğini asaletini ve yardımseverliğini tanıtıyoruz. Bayrağımızı tanıtıyoruz. Bir ülkenin ahlaklı, ilkeli, barışı, huzuru, birlikte yaşama tecrübesini her şeyin önünde tutan gençleri, en büyük zenginliktir; bütün hazinelerin, bütün zenginliklerin önünde gelir, öncesinde gelir. İşte Türkiye, böyle hazineye sahip, böyle genç nüfusa sahip. O zaman iş bize düşüyor. O yüzden bu tür merkezlerin ve yurtların büyük önemi var” diye konuştu.

‘BÜTÜN İLLERDE AYRIM YAPMADAN HİZMET EDİYORUZ’

Ali Erbaş, Türkiye’nin her şehrinde ayrım yapmadan hizmet ettiklerini söyledi. Gençlik merkezlerinin, gençlerin eğitim hayatında önemli yere sahip olduğunun altını çizen Erbaş, ”Ülkemizin her köşesinde dahi bir imamımız, bir hocamız var. İmamımız çocuklarımız doğduğu andan itibaren hep onların yanında. Adeta hayata onlarla birlikte yaşıyorlar. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın böyle bir farkı var. Kur’an kursu hocalarımız çocuklarımızı eğittiği gibi 7’den 70’e ihtiyaç odaklı toplumun her kesiminden insana ulaşıyor ve insanlarımızı bilgilendiriyorlar. Tüm bu yaptığımız hizmetlerin yanında bir de gençlik hizmetlerimiz var. Ülkemizin bütün illerinde ve ilçelerinde gençlik koordinatörlerimizle hiç ayrım yapmadan herkesi kucaklıyoruz. Buradaki gençlik merkezimiz gibi yüzlerce gençlik merkezimizle gençlerimizin yanındayız” dedi. Gaziantep Valisi Gül ise en güzel yatırımların eğitime ve okumaya yapılan yatırımlar olduğunu dile getirerek, emeği geçenlere teşekkür etti. Konuşmaların ardından kurdele kesildi, Gençlik Merkezi inşaatı ve açılışı yapılan Kız Öğrenci Yurdu ziyaret edildi. DHA