Gaziantep Yetkinlik ve Dijital Dönüşüm Merkezi’nin (Model Fabrika) Öğren-Dönüş Program Lansmanı, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır,  Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Türkiye Mukim Temsilcisi Louisa Vinton ve Gaziantep protokolünün katılımıyla düzenlendi. Yalın üretim, dijital dönüşüm, ürün geliştirme ve enerji verimliliği tekniklerini kendi işletmelerinde uygulama noktasında firmalara uygulamalı eğitim ve danışmanlık hizmetleri sağlayan Model Fabrika, Öğren-Dönüş Programı ile işletmelerdeki verimliliği artırarak küresel piyasada daha rekabetçi olmalarını, kent ve ülke ekonomisine yüksek katma değer oluşturmayı ve sanayideki dönüşüme katkı sunmayı hedefliyor.

“GAZİANTEP’İN ÜRETİM VE İHRACAT POTANSİYELİ İLERİ TEKNOLOJİLERLE DAHA İLERİ NOKTALARA TAŞINACAK”

Gaziantep’in hedefleri olan ve ortak iş yapma kültürü gelişmiş bir şehir olduğunu ifade eden Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, Gaziantep’te iş yapmanın, Gaziantep’in liderleri ile çalışmanın her zaman verim ve netice sağladığını söyledi. 10 milyar dolara varan ihracatı ile Gaziantep’in üretim ve ihracat üssü olduğunu kaydeden Kacır, “Gaziantep’in üretim ve ihracat potansiyelini ileri teknoloji üreten bir şehre dönüşerek daha ileri noktalara taşıyacağına inanıyorum. Gaziantep aynı zamanda gençlik ve üniversiteleri ile büyük bir eğitim şehridir. Bu gençliğin dinamizmini nitelikli işgücüne dönüştürerek Gaziantep sanayisinin üretim gücünü, sanayisini ve rekabet gücünü çok daha ileri noktalara taşımayı hedefliyoruz” dedi.

“SANAYİCİLERİMİZİN MODEL FABRİKALARDAN YARARLANMALARI GEREKİYOR”

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak model fabrikaları desteklemeye devam edeceklerini, merkezlerde yürütülen faaliyetlerin geliştirilmesi için ne gerekiyorsa yapacaklarını kaydeden Kacır, “Model fabrikalarımızdan en üst düzeyde neticelerin alınmasını arzuluyoruz. Bütün sanayicilerimizin bu merkezlerden yaralanmaları hem kendi işletmeleri hem de ekonomimiz için büyük önem taşıyor. Model Fabrikamızın Gaziantep sanayisinin dönüşümüne, iş gücümüzün nitelik kazanmasına, özellikle pandemi sonrası dünyanın yeni koşullarına en hızlı şekilde hazır olmasına ve bu koşulları yerine getirmede dünyaya öncü olmamıza vesile olmasını temenni ediyorum” ifadelerini kullandı.

“MODEL FABRİKA’NIN SAĞLADIĞI KAZANIMLAR GURUR VERİCİ”

Gaziantep Model Fabrika’nın iş dünyasına üretimde verimlilik alanında önemli katkılar sağladığını belirten UNDP Türkiye Mukim Temsilcisi Louisa Vinton da soyut kavramların Model Fabrika’da somut hale geldiğini, bunun da iş dünyasına hem ekonomik tasarruflar hem de işgücünün kapasitesinin artması anlamında avantajlar sunduğunu vurguladı. Gaziantep Model Fabrika’nın sağladığı kazanımların gurur verici olduğunu kaydeden Vinton, sözlerini şöyle sürdürdü: “Buradaki faaliyetler sadece iş dünyasına katkı sunmakla kalmıyor, iş dünyası da buradan elde ettiği kazanımları geliştirerek daha verimli hale getiriyor. Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı, Model Fabrika’yı en başından beri desteklemekten büyük gurur duyuyor.”

“ÇALIŞMAYA, ÜRETMEYE, KENT VE ÜLKE EKONOMİSİNE KATKI SUNMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Gaziantep’in üretim gücü ile öncü bir şehir olduğunu kaydeden GSO Meclis Başkanı Adil Sani Konukoğlu da yaptığı konuşmasında, sanayiciler olarak bu başarının sürdürülmesi hedefiyle çalışmaya, üretmeye, kent ve ülke ekonomisine katkı sunmaya devam edeceklerini söyledi. Model Fabrika’da sanayi ve üretimi güçlendirme, Gaziantep’i, bölgeyi kalkındırma ve ekonomideki büyümeye katkı sağlama amacıyla sürdürdükleri çalışmaların tüm hızıyla devam ettiğini belirten Konukoğlu, “Sanayiciler olarak temel ihtiyacımız yetişmiş nitelikli elemandır. Nitelikli elemanın yetişmesi için de eğitim kurumları ile sanayinin iş birliği büyük önem taşıyor. Birlikte ortak çalışmalar geliştiriyoruz ve bunu artırarak devam ettireceğiz. Bugün lansman toplantısını yaptığımız Model Fabrikamızın Öğren-Dönüş Programının hayırlı olmasını diliyor, yoğun çalışmalarına rağmen davetimize katılan Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Sayın Mehmet Fatih Kacır, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Türkiye Mukim Temsilcisi Louisa, Valimiz Davut Gül, Büyükşehir Belediye Başkanımız Fatma Şahin ve tüm katılımcılara teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

“GAZİANTEP BİRLİKTE İŞ YAPMANIN, ORTAK ÇALIŞMA KÜLTÜRÜNÜN GELİŞTİĞİ BİR ŞEHİR”

Gaziantep’in birlikte iş yapmanın, ortak çalışma kültürünün geliştiği bir şehir olduğunu söyleyen Gaziantep Valisi Davut Gül de, bunun en güzel örneğinin şehirdeki odalar arasındaki uyumun, odalar ile iş dünyası arasındaki bağın olduğunu ifade etti. Gaziantep’in geçmiş yüz yılda kaydettiği ilerlemenin gelecek yüz yıla ilham kaynağı olacağını kaydeden Gül, “Buradaki en büyük gücümüz Sanayi  ve Teknoloji Bakanlığı’mızdır. Hem Bakanımız Sayın Mustafa Varank’ın hem de bakan yardımcılarımızın şehrimize çok büyük katkıları oluyor.Model Fabrika gibi yapılarla Gaziantep Sanayi Odamız ve diğer odalarımız sanayicilerimize ve üreticilerimize önemli destekler sunuyor” diye konuştu.

“GAZİANTEP ÇOK ÖZEL BİR ŞEHİR”

Gaziantep’in en büyük gücünün yetişmiş insan gücü olduğunu kaydeden Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ise bunu sağlayan sanayicilerin, bunun altyapısını oluşturan odaların çok önemli çalışmalar gerçekleştirdiklerini ifade etti. “Bu cesaret ve vizyon olduğu sürece bu bölgenin kalkınan, büyüyen, sanayileşen şehri olmaya devam edeceğiz” diyen Şahin, İstanbul’da gerçekleştirilen TEKNOFEST 2021’e en çok projenin Gaziantep’ten gittiğini, Gaziantep’in artık bir bilim ve eğitim şehri olduğunu belirtti. 

“MERKEZİMİZ FİRMALARDA YALIN LİDERLER YETİŞTİRİLMESİNİ SAĞLADI”

GSO Yönetim Kurulu Üyesi ve Model Fabrika Proje Sorumlusu Başar Küçükparmak da, verimlilik ve dijitalleşme konularında firmalara yönelik uygulamalı eğitim hizmetleri sunan Model Fabrilka’nın Gaziantep ve bölge illeri için vizyon bir proje olduğunu kaydetti. Model Fabrika’da yürütülen çalışmalar hakkında bilgiler veren Küçükparmak, “Merkezimiz, farklı sektörlerden 6 firmaya danışmanlık hizmeti verdi. Yalın üretim eğitimi kapsamında 22 farklı modül ile danışmanlık hizmeti verdik ve merkezimiz firmalarda yalın liderler yetiştirilmesini sağladı. Buna ek olarak Gaziantep Üniversitesi ve Hasan Kalyoncu Üniversitesi’ndeki 11 farklı akademisyene teorik ve uygulamalı eğitimler sağladık. Şu anda 3 firmaya yalın dönüşüm eğitimi ve danışmanlık hizmeti veriliyor” diye konuştu. Toplantının son bölümünde, İpekyolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Burhan Akyılmaz, İpekyolu Kalkınma Ajansı’nın destekleri, KOSGEB Gaziantep İl Müdürü Muhammed Paksoy ise KOSGEB destekleri hakkında bilgilendirme sunumu yaparken, Gaziantep Model Fabrika Direktörü Yusuf Diler de yalın üretimde öğren-dönüş programının çıktıları ve faydaları hakkında bir sunum gerçekleştirdi.