T.C.
ADIYAMAN İCRA DAİRESİ

2016/1503 TLMT.
TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI
Satılmasına karar verilen taşınmazın cinsi, niteliği, kıymeti, adedi, önemli özellikleri :
1 NO’LU TAŞINMAZIN
Özellikleri :Satışa konu taşınmaz tapu kaydına göre; Adıyaman İli Merkez İlçesi Yenimahalle Mh. 1057 ada 178 parsel 1.024,73 yüzölçümlü sulu tarla olup 1/20 Hisse Pay/paydası borçluya aittir. Bilirkişi Raporuna göre;?1057 ada 178 parsel numaralı taşınmaz üzerinde bodrum + 5 normal kat olmak üzere 6 katlı, 2 bloktan oluşan kaçak betonarme yapı bulunmaktadır. Bu yapının toplam 553,00 m2 oturum alanı bulunmaktadır. Adıyaman Belediyesi’nce üretilmiş Uygulama İmar Planında bu taşınmaz 5 kata müsaadeli konut İmar Adasında kalmaktadır. Adıyaman ilinin kuzey tarafındadır. Şehrin hızlı gelişen mevkiindedir. Etrafında 6-7 katlı apartmanlar mevcuttur. Site tarzı binaların olduğu popüler yaşam alanındadır. Adıyaman ilinin ana arteri Atatürk Bulvarının 1.2 km kuzeyindedir. Şehir merkezine yaklaşık 2 km uzaklıktadır. Şehir merkezine ulaşım hizmetleri verilmektedir. 2. ve 3. Çevre yolunun arasında kalmaktadır. Bu mevkide konut kiraları aylık 1.200 TL civarındadır. Her türlü ticari işletmelere yürüme mesafesindedir. Sosyal dinlenme alanlarına, ibadethanelere ve okullara çok yakın mesafededir. Taşınmaz üzerinde borçlunun hissedar olduğu Bodrum+Zemin+4 katlı betonarme ruhsatsız bina mevcuttur. Her katçift dairedir. Konut, 3 oda, 1 salon (3+1) mutfak, wc/lavabo, 1 banyo ve 2 adet balkondan müteşekkildir. Konutun tüm odaları laminant parke ve koridor dâhil ıslak mahal ise seramik kaplama, wc/lavabo ve banyonun ayrıca duvarları da fayans kaplamadır. Islak mahaller hariç tüm mahallerin duvar ve tavanları ince sıva ve plastik boyalıdır. Konutların dış kapısı çelik kapı, iç kapılar ahşap ve pencereler pvc’dir. Daire bireysel kombi ile ısıtılmaktadır. Konutun merdivenleri mermerdir. Korkulukları demirdir. Binada çatı örtüsü asansör ve mantolama yoktur. Bina taban brüt alanı yaklaşık 553 m²?dir.Yapı sınıfı olarak betonarme konut III-A grubundadır. m2 bedeli 1.100 TL?dir. Yapı yıpranma oranı % 20?dir. Taşınmazda yalnızca borçlunun 1/20 hisse pay/paydası satılacak olup borçlunun hissesine 197.228,50 TL kıymet takdiri yapılmış ve bu hali ile satışa çıkarılmıştır.
İmar Durumu :var
Kıymeti 197.228,50 TL
KDV Oranı %18
Kaydındaki Şerhler Tapu kaydı gibidir.
1. Satış Günü 09/09/2021 günü 13:30 – 13:35 arası
2. Satış Günü 07/10/2021 günü 13:30 – 13:35 arası
Satış Yeri : Adıyaman Adalet Sarayı İcra Dairesi Satış Bürosu/Odası
Satış şartları :
1- İhale açık artırma suretiyle yapılacaktır. Birinci artırmanın yirmi gün öncesinden, artırma tarihinden önceki gün sonuna kadar esatis.uyap.gov.tr adresinden elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada tahmin edilen değerin %50 sini ve rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmek şartı ile ihale olunur. Birinci artırmada istekli bulunmadığı takdirde elektronik ortamda birinci artırmadan sonraki beşinci günden, ikinci artırma gününden önceki gün sonuna kadar elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada da malın tahmin edilen değerin %50 sini, rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmesi şartıyla en çok artırana ihale olunur. Böyle fazla bedelle alıcı çıkmazsa satış talebi düşecektir.
2- Artırmaya iştirak edeceklerin, tahmin edilen değerin % 20’si oranında pey akçesi veya bu miktar kadar banka teminat mektubu vermeleri lazımdır. Satış peşin para iledir, alıcı isteğinde (10) günü geçmemek üzere süre verilebilir. Damga vergisi, KDV,1/2 tapu harcı ile teslim masrafları alıcıya aittir. Tellâllık Harcı, taşınmazın aynından doğan vergiler satış bedelinden ödenir. (Alacakları rehinli olan alacaklıların satış tutarı üzerinden rüçhan hakları vardır. Gümrük resmi ve akar vergisi gibi Devlet tekliflerinden muayyen eşya ve akardan alınması lazım gelen resim ve vergi, rehinli alacaklardan sonra gelir.)
3- İpotek sahibi alacaklılarla diğer ilgilerin (*) bu gayrimenkul üzerindeki haklarını özellikle faiz ve giderlere dair olan iddialarını dayanağı belgeler ile (15) gün içinde dairemize bildirmeleri lazımdır; aksi takdirde hakları tapu sicil ile sabit olmadıkça paylaşmadan hariç bırakılacaktır.
4- Satış bedeli hemen veya verilen mühlet içinde ödenmezse İcra ve İflas Kanununun 133 üncü maddesi gereğince ihale feshedilir. İhaleye katılıp daha sonra ihale bedelini yatırmamak sureti ile ihalenin feshine sebep olan tüm alıcılar ve kefilleri teklif ettikleri bedel ile son ihale bedeli arasındaki farktan ve diğer zararlardan ve ayrıca temerrüt faizinden müteselsilen mesul olacaklardır. İhale farkı ve temerrüt faizi ayrıca hükme hacet kalmaksızın dairemizce tahsil olunacak, bu fark, varsa öncelikle teminat bedelinden alınacaktır.
5- Şartname, ilan tarihinden itibaren herkesin görebilmesi için dairede açık olup gideri verildiği takdirde isteyen alıcıya bir örneği gönderilebilir.
6- Satışa iştirak edenlerin şartnameyi görmüş ve münderecatını kabul etmiş sayılacakları, başkaca bilgi almak isteyenlerin 2016/1503 Tlmt. sayılı dosya numarasıyla müdürlüğümüze başvurmaları ilan olunur.02/07/2021

(İİK m.126)
(*) İlgililer tabirine irtifak hakkı sahipleri de dahildir.
* : Bu örnek, bu Yönetmelikten önceki uygulamada kullanılan Örnek 64’e karşılık gelmektedir.

https://www.ilan.gov.tr/ilan/816575/emlak/tarla-tarim-arazisi-bag-bahce/adiyaman-merkezde-tarla-hissesi-icradan-satiliktir