Gaziantep Büyükşehir Belediyesi (GBB), Portekiz’in Braga Belediyesi ile kardeş şehir olma yolunda ilk adımı atarak ‘Niyet Anlaşması’ imzaladı. İktisadi İş birliği ve Gelişme Teşkilatı (OECD) tarafından “Şampiyon Şehirler” arasına katılan Gaziantep ve Braga, imzaları atılan Niyet Anlaşması kapsamında ekonomi, gastronomi, akıllı şehir, kültür, spor ve eğitim alanlarında iş birliği yapma kararı aldı. Tören öncesi Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Latif Karadağ, meclis üyeleri ve belediye yetkililerinden oluşan Gaziantep heyeti, Braga Belediye Başkanı Ricardo Rio ile kısa bir istişare toplantısı gerçekleştirdi. 

KARADAĞ: GAZİANTEP HEM ULUSAL HEM DE ULUSLARARASI ALANDA AKTİF VE DİNAMİK BİR ŞEHİR

Toplantıda GBB Başkan Vekili Latif Karadağ, Gaziantep heyetini en iyi şekilde karşılayan Başkan Rio’ya teşekkürlerini sundu. Konuşmasında Gaziantep’in hem ulusal hem de uluslararası çapta dünyanın en aktif ve dinamik şehirlerinden biri olduğunu ifade eden Karadağ, “Gaziantep, yalnızca UNESCO tescilli bir gastronomi şehri değil, aynı zamanda, beş büyük sanayi bölgesinin şehir ve dünya ekonomisine katkısıyla beraber ihracat rakamlarının pandemiye rağmen sekteye uğratmayan bir şehir.” dedi. Gaziantep’in inovasyon öncüsü bir akıllı şehir olmasının yanında yeşil şehir potansiyelinden ve özellikle de göç yönetimi konusunda örnek şehir olduğunu kaydeden Karadağ, şunları söyledi: “Braga ile Kardeş Şehir münasebeti kurmanın her iki şehrin de mütekabiliyeti esasında çeşitli alanlarda iş birliklerinin gelişmesine katkı sunacaktır.” 

RİO: ŞAMPİYON BAŞKANLAR OLARAK GAZİANTEP VE BRAGA İÇİN ÖNEMLİ İŞLER GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ

İstişare toplantısının ardından düzenlenen resmî törende Braga Belediye Başkanı Ricardo Rio, her iki şehrin de akıllı şehir, ekonomi gastronomi, kültürel, sportif ve eğitim alanlarda iş birliği yapacaklarını ve iki şehrin karşılıklı olarak birbirlerini destekleyeceklerini dile getirerek anlaşmanın iki şehre de hayırlı olmasını temenni etti. Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in yakın zamanda Şampiyon Belediye Başkanı seçilmesinin her iki kent için de önemli olduğunu sözlerine ekleyen Rio, şunları aktardı: “Ben de aynı unvanı taşıyorum ve bu sorumlulukla şampiyon başkanlar olarak Gaziantep ve Braga için önemli işler gerçekleştireceğimize inanıyorum.” Törenin sonunda Başkan Vekili Latif Karadağ, Braga Belediye Başkanı Rio’ya Gaziantep’e ait geleneksel kahve fincanı takımı hediye ederek mevcut dostluğun 40 yıl hatırı olması temennisinde bulundu.