Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
HAC VE UMRE ONGANİZASYONUNDA VATANDAŞIMIZIN HİZMETİNDEYİZ
Gündem
2017-02-03 23:01

HAC VE UMRE ONGANİZASYONUNDA VATANDAŞIMIZIN HİZMETİNDEYİZ

Hac ve Umre Organizasyonu’nda 23 yıldır Gaziantep’te tercih edilen Altınoluk Turizm, bu yıl da Hac sezonu için hazırlıklarını tamamladı. 

 

Çalışmaları hakkında bilgi veren Mehmet Aşkın, “Bu zamana kadar işimizi en güzel şekilde yapmaya çalıştık. Yüz akıyla bu işimizi daha ileriye taşımaya gayret ediyoruz. Bizim için maddi boyutundan ziyade manevi boyutu önemli. Biz hizmet nazarıyla olaya bakıyoruz. Bizim için para ikinci plandadır” dedi.

 

 

Kendinizi tanıtır mısınız?

 

İsmim Mehmet Aşkın. Altınoluk  turizm yetkililerindenim. Evliyim. 3 çocuğum var. 

 

Altınoluk Turizm ne zaman kuruldu ve bugüne kadar geçen süreci anlatır mısınız?

 

Altınoluk Turizm 1994 yılında Gaziantep’te kurulmuş bir seyahat acentesidir. 2000’li yıllara kadar sadece hac ve umre organizasyonu yapmakla birlikte 2000 yılından sonra buna yurt dışı turları, tatil organizasyonları, uçak bileti, vize işlemleri gibi turizmin diğer dallarını da ekleyip hizmet yelpazesini genişletmiştir.

 

Peki, hac ve umrecilerin sizi neden tercih ettiklerini ya da neden tercih etmeleri gerektiğiyle ilgili düşüncelerinizi paylaşır mısınız? Neden Altınoluk turizm?

 

Hac ve umre organizasyonu en zor seyahatlerden biridir. Seyahatten ziyade ibadet içerikli olduğu için insanların ibadet dışı konularda organizasyon noktasında sıkıntı yaşamaması çok önemlidir. Umreci ve hacılar genelde seçecekleri organizasyonu araştırarak tercih ediyorlar. Bizde yıllardan beri işimizi en güzel şekilde yapmaya çalıştığımız için bizimle seyahat etmiş kişiler sağ olsunlar bizleri tavsiye ediyorlar. İşimizi en güzel şekilde yapmaya çalışıyoruz. Memnun kalan hac ve umrecilerin tavsiyeleriyle insanların ilk tercihi biziz. İnsanlar genelde küçük bir ürün alırken bile ürünün özelliklerini fiyat bilgisini araştırıyorlar. Tabi ki gidecekleri özellikle hac için söylüyorum belki de ömürde bir defa yapacakları bu hac ibadetini de araştırmaları kadar doğal bir şey yok. Bizde araştırmalarını tavsiye ediyoruz.

 

Özellikle hac sezonuna girdik. Hacı adayları ya da hacca gideceklerin nelere dikkat etmeleri konusunda fikirlerinizi paylaşır mısınız?

 

Hacca gitmek isteyen hacı adaylarının ruhen de bu hac yolculuğuna hazır olmaları gerekiyor. Gitmezden önce hacla ilgili Mekke ve Medine ile ilgili yapılacak ibadetlerle hac ibadetinin fıkhıyla alakalı ön bilgi edinmeleri önem arz ediyor. Bunun haricinde gidecekleri organizasyonu da iyi tercih etmeleri gerekiyor. Kalınacak oteller, alınacak yemekler, hizmet sunacak ekip bunlar hac ibadeti boyunca kendilerine hizmet edecek kişileri önemli olduğu için organizasyon firmasının da iyi araştırılması gerekiyor. 

 

Bu yıl Diyanet İşleri Başkanlığı yeni bir sistem geliştirdi. Hac adaylığıyla ilgili başvuru yapanların adaylık yenilemeleri otomatikman yapılırken şimdi yeniden o hacı adaylığını teyit etmek için başvuruları internet üzerinden veya müftülüklerden başvuru yapmaları istendi. Bunun nedenini biliyor musunuz?

 

Yıllardır hacca gitmek için kayıt yaptırmış bekleyen 1 milyonun üzerinde kayıt vardı. Diyanet İşleri Başkanlığı bu kayıtlardan elenenler, gitmekten vazgeçenler, rahatsız olanlar, vefat edenler bunların kayıtları daha önceden otomatikman yapılıyordu. Bu defa kaydı bizzat yenilemesinin nedeni herhangi bir nedenden dolayı iptaller varsa bunları ayıklamak için yaptı. Artı hac organizasyon kategorilerinde değişiklik oldu. Hacı adaylarının bu tercihi yapmaları için kayıt yenileme mecburi tutuldu. Ek olarak ta iletişim bilgilerinde güncellemeler oluyor. Bunun için bu yıl 06 Ocak ile 31 Ocak tarihleri arasında daha önceden kayıt yapmış kişiler kayıtlarını yenilettiler.

 

İslam’ın şartı olan hac farizası ile ilgili tabi suistimale de açık. İnsanlar ekonomik anlamda da tercih yapıyorlar. Bu tercihler noktasında sizce nelere dikkat etmeliler. Diyanet İşleri Başkanlığı bu yıl hac organizasyonunu TL bazında ücretlendirme noktasında bir karar aldı. Bunları nasıl değerlendiriyorsunuz?

 

Bu yılki hac organizasyonu TL olarak ilan edilecek. Henüz rakamlar netleşmedi ama bu yıl hac organizasyonu bedelinin 14 bin TL civarında olacağı ifade edildi. Tabi ki insanlar kendi ekonomik durumlarına göre fiyat araştırması içerisine girecekler. Ancak burada hedeflenen en ucuz değil en azından piyasa fiyatında en iyi organizasyonu seçmek olacak. Çünkü ödeyecekleri rakamla orada yaklaşık 30-40 gün hizmet alacaklar. Kalacakları otellerden binecekleri servise kadar yiyecekleri yemeğe kadar organizasyonun bir bedeli var. Yani çok ucuz organizasyona gitmek demek bazı hizmetlerin eksik alınması demek. Bazı hizmetler eksik alınınca da insanlar ibadete odaklanmak yerine başka sorunlarla karşılaştıkları zaman rahatsızlık hissedebilirler. Özellikle daha önceden denenmiş, çevresinde daha önceden o firmadan hizmet almış kişilerin tavsiyeleriyle hacca gitmelerini tavsiye ediyoruz. 

 

Bu yıl hac takvimiyle ilgili bir bilgi var mı? Varsa bizimle paylaşır mısınız?

 

Yeni kayıtlar yapıldı. 06-31 Ocak arasında da kayıt yenilemeleri yapıldı. Şu anda kuralar 23 Şubat tarihinde Diyanet İşleri Başkanlığı merkezinde elektronik ortamda çekilecek. Kayıt tarihi ise 28 Şubat-10 Mart arasında yapılacak. Burada dikkat edilmesi gereken bir husus var. Kişi isterse Diyanet İşleri Başkanlığı organizasyonu ile veya yetkili kılınmış acentelerle tercih edebilirler. Biz Altınoluk  Turizm olarak ta yıllardır hac ve umre organizasyonu yapmaya yetkili bir acenteyiz. Bizi tercih etmek isteyen hacı adaylarının kayıt aralığı 28 Şubat-10 Mart ama 28 Şubat tarihinden önce bizimle irtibat kurmaları gerekiyor. Çünkü acente kontenjanları çabuk doluyor. Nasıl olsa 28 Şubat-10 Mart arasında kayıt aralığı var. Ben 5 Mart’ta giderim denilebilir ama o tarih geldiğinde acente kontenjanları dolmuş olabilir. Bu nedenle kesin kayıt tarihi 28 Şubat’tan önce bizi tercih etmek isteyen hacı adaylarını görüşmek üzere acentemize bekliyoruz.

 

İslam’ın en önemli şartlarından bir tanesi olan hac farizası ile ilgili siz yıllardır bu işi yapıyorsunuz? Süreç içerisinde çok ciddi tecrübe edindiniz. Bu tecrübeler ışığında tavsiyeleriniz ne olur? 

 

Tavsiye noktasında öncelikle insan ruhen hazır olmalı. Ondan sonra da maddeten hazırlıklar yapmalı. Kendini ruhen hazır hissettikten sonra öncelikle benim tavsiye ettiğim konulardan birisi Asrısaadet dönemiyle alakalı kitaplar okusunlar, Peygamber efendimizin hayatını okusunlar, siyer kitapları okusunlar. Oraya gittikleri zaman ziyaret programında uğradıkları yerlerde bu okudukları kitaplardaki o dönemde yaşanılan şeyler akıllarına gelecek ve kendisini de bir anlamda Asrısaadete gitmiş gibi hissedecek. 

Öncelikle maddi hazırlıktan kastettiğim şey kutsal beldeye yapılacak yolculuk öncesi ön hazırlıklar. Yanlarına alacakları eşyalardan tutun orada nasıl hareket edeceğiyle alakalı bazı pratik bilgiler, davranış kuralları, oraya gittiği zaman dünyanın her yerinden farklı ırklardan Müslümanlar geliyorlar. Orası bir nevi toplanma yeri. Oradaki insanlara kardeş gözüyle bakması, kaynaşması gibi bilinçle gidilmeli. Yolculuğun edeplerinden biridir. İnsanların varsa üzerinde kul hakkı helalleşmek, varsa borçlarını ödeyip bu yolculuğa çıkması bu yolculuğun edeplerindendir. Biz Altınoluk  Turizm olarak tabi ki bizi tercih etmiş kişileri ödeme kolaylığı sağlıyoruz. Finans noktasında bazı katılım bankalarıyla çalışıyoruz. Bu bankaların kartlarına vade farksız taksit imkânları da sunuyoruz. Bu imkanı sunan katılım bankaları var. Artık devlet bankaları da katılım bankacılığı yapmaya başladı. Bunlar o şekilde de vade farksız taksit imkanı sunuyorlar. Müracaat edildiğinde de taksit imkanıyla alakalı yardımcı olunuyor. Bizde müşterilerimize referans oluyoruz.

 

Defalarca Mekke ve Medine’ye organizasyon yaptınız. Süreç içerisinde hiç unutamadığınız hac veya umre anınız var mı?

 

İlk defa 17 yaşında bu yolculuk bana nasip oldu. Tabi insan gitmeden önce kutsal toprakları önce TV’de izliyor, kitapta okuyor. Uzunca süredir resmini gördüğü, adını duyduğu Kâbe-i muazzamaya varınca bir anda o Kâbe-i muazzamanın ihtişamıyla insan sarsılıyor ve bir duygu boşalması oluyor. Birde zaten duanın müstecap olduğu yani kabul edilme ihtimalinin yüksek olduğu anlardan birisi Kâbe-i muazzamayı ilk görünce yapılan dua. Tabi aynı duyguları Medine’yi münevvere de kâinatın onun yüzü suyu hürmetine yaratıldığı peygamber efendimizin huzuruna vardığınız zaman yine aynı duyguları hissediyorsunuz. İnşallah hiç nasip olmamış kişilere de bir an önce nasip olup bu yolculuğa çıkmalarını tavsiye ediyorum. Peygamber efendimiz ben vefat ettikten sonra beni ziyaret eden sağlığımda ziyaret etmiş gibidir diyor. Aslında bu yolculukta çok büyük müjdeler var. Yeter ki o bilinçte olabilelim.

 

Tadilat olduktan sonra kapasite artış oranları acentelere ne derece yansıdı?

 

Kabe-i muazzama haremi şerif içerisindeki inşaat hemen hemen tamamlanmak üzere. Sadece Osmanlı revaklarının yeniden düzenlemesiyle ilgili küçük bir bölüm kaldı. Tavaf alanı önceki şekle göre yaklaşık yüzde 30 büyüdü. Tamamlanmasıyla birlikte Suudi Arabistan ülkemize 80 bin kontenjan tanıdı. Ülkeler 4 yıldır kısıtlı kontenjanla gidiyordu. Bu yıl kontenjan kısıtlaması kaldırıldı. 

 

Suudi Arabistan hükümetinin Türk hacılara bakışı nasıl?

 

Halk bazında hem oradaki görevliler Türkleri gerçekten seviyorlar. Özellikle son dönemdeki yakınlaşmayla bu daha da arttı. Bizde mutlu oluyoruz. Oraya gidince insanlar Türk olduğumuzu öğrendiklerinde muhabbet gösteriyorlar ülkemizle alakalı sorular soruyorlar. 

 

Son olarak ne söylemek istersiniz?

Bu zamana kadar işimizi en güzel şekilde yapmaya çalıştık. Yüz akıyla bu işimizi daha ileriye taşımaya gayret ediyoruz. Bizim için maddi boyutundan ziyade manevi boyutu önemli. Biz hizmet nazarıyla olaya bakıyoruz. Bizim için para ikinci plandadır. Bu nedenle hacca veya umreye gitmek isteyen vatandaşlarımızın bizleri tercih etmelerini tavsiye ediyoruz.


Bu haber kez okundu.

HAVA DURUMU

SON YORUMLAR

Metropol Gazetesi

Tasarım & Kodlama: