Hayırseverlerle ihtiyaç sahipleri arasında köprü görevi gören Gaziantep Yardım Vakfı, Ramazan ayına yönelik hazırlıklarını yoğunlaştırdı. Gaziantep Yardım Vakfı Başkanı Ergun Yetkin, Ramazan ayının dinimizde önemli bir yere sahip olduğunu belirterek, “Ramazan aynı zamanda yardımlaşma ve dayanışma ayıdır. Yardımlarımızla yoksulun, ihtiyaç sahibinin yüzünün gülmesine, sofralarının bereketlenmesine ortak olalım” şeklinde çağrıda bulundu.  

RAMAZAN KOLİLERİ HAZIR

Ramazan ayına yönelik hazırlıkları sürdürdüklerini ifade eden Gaziantep Yardım Vakfı Başkanı Ergun Yetkin, Ramazan dolayısıyla içerisinde içinde toplam 22 kilogram gıda bulunan paketler hazırladıklarını bildirdi. Başkan Yetkin, “Ramazan ayına yönelik gıda paketlerimizin fiyatı 350 TL’dir. İsteyen hayırseverlerimiz adına bu paketleri ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyoruz. Bu arada isteyen hayırseverlerimiz kendi gıda paketlerini getirdiklerinde onların adına dağıtımını yaptırıyoruz” diye konuştu.

FİTRE VE ZEKATLARI İHTİYAÇ SAHİPLERİNE ULAŞTIRIYORUZ

Başkan Yetkin, Ramazan ayının dinimizdeki öneminin yanında toplumsal yardımlaşma ve dayanışmaya katkısı açısından da çok önemli olduğuna dikkat çekerek, şöyle devam etti: “On bir ayın sultanı Ramazan’da yardımlaşma ve dayanışma duyguları en üst düzeye çıkmaktadır. Ramazan ayının manevi atmosferinde yapılan yardımlar bereketlenmekte, yoksulun yüzünü güldürmektedir. Pandeminin etkisinin devam ettiği bir dönemde yapılacak yardımlar çok daha anlamlı olacaktır. Hayırseverlerimizin bu Ramazan ayında da yardımlarını esirgemeyeceğine inanıyoruz. Ayrıca, fitre ve zekatlar da yine toplumsal dayanışmanın, yardımlaşmanın en güzel örneğidir. Hayırseverlerimiz dilerlerle fitre ve zekatlarını vakfımız aracılığıyla gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaştırabilirler.”

YARDIM TALEPLERİ DEĞİŞTİ

Son dönemlerde yardım taleplerinde değişiklik olduğuna da dikkat çeken Başkan Ergun Yetkin, özellikle faturalarını ödeyemediği için vakfa başvuranların sayısında büyük artış olduğunu ifade etti. Yetkin, “İnsanlar daha önce genellikle gıda ve ihtiyaç maddesi yardımı talep ederdi. Son dönemlerde gıda ve ihtiyaç maddelerinin yanında elektrik, su, doğalgaz gibi faturalarının ödenmesi talebi de çok fazla gelmeye başladı. Hayırseverlerimizin bu konuda da duyarlı olmasını istiyoruz” şeklinde konuştu.

TAZİYE YEMEKLERİ YERİNDE YOKSULLARA YARDIM

Ramazan ayına yönelik çalışmaların yanında rutin faaliyetlerin de devam ettiğini belirten Ergun Yetkin, şunları söyledi: “Taziye yemekleri çok eleştiriliyordu.Pandemi döneminde taziye yemekleri büyük ölçüde azaldı. Bu konuda vakıf olarak yeni bir uygulama başlattık. Vatandaşlar taziye evine yemek göndermek yerine, vefat eden kişi adına vakfımıza belli bir miktarda bağışta bulunuyorlar. Biz de o bağışla yoksullara gıda yardımı yapıyoruz. Cenaze sahiplerinin bu konuda bilgisi olması için de, yardımda bulunan kişinin isminin yazılı olduğu belgeyi cenaze sahiplerine ulaştırıyoruz. Bu uygulamamız çok destek ve ilgi görüyor. Böylece taziye yemekleri daha anlamlı bağışlara dönüşüyor. Bu çalışmalarımızın yanında vakfımızın yoksul ailelere düzenli gıda yardımı, öğrencilere burs, yatılı okullara yemek desteği gibi faaliyetleri de aralıksız bir şekilde devam etmektedir.”