“İçimdeki Fırtınam” adlı kitabın yazarı İnci Geçkil, “Üniversite nasip olmadı. Ortaokul ve Lise yıllarımda “Köy okulları” projelerine kendi çapımda kitaplar toplayarak yardımlar düzenledim. Kitaplar ile fazla zaman geçirmem ve kitaplara olan sevgim ile yolum yazarlık yoluna çıktı” dedi.

Sizi tanıyabilir miyiz?

Adım İnci Geçkil,1995 Siverek doğumluyum. Lise eğitimimi Diyarbakır Şehitlik Lisesi Sayısal bölümünü okuyarak tamamladım. Üniversite nasip olmadı. Ortaokul ve Lise yıllarımda “Köy okulları” projelerine kendi çapımda kitaplar toplayarak yardımlar düzenledim. Kitaplar ile fazla zaman geçirmem ve kitaplara olan sevgim ile yolum yazarlık yoluna çıktı. İlk etapta ortak proje kitaplarında yer alarak bu yola ilk adımımı atmış bulundum. Çok şükür “İçimdeki Fırtınam” adlı kitabın yazarıyım.

Bize öğrencilik yıllarınızdan bahsedebilir misiniz?

Öğrencilik yıllarım genellikle çok sosyal ve aktif geçti. Okul yıllarım genellikle projeler üreterek geçti diyebilirim. Kendi okulum ile birlikte bir çok köy okuluna kütüphane yapma şansı yakalamam beni çok ama çok mutlu etti diyebilirim.

Çocukken olmak istediğiniz veya hayalini kurduğunuz bir meslek var mıydı? Şuanda hayalini kurduğunuz mesleği mi yapıyorsunuz?

Çocukluk serüveninde bir çok düşünce ve seçimler ister istemez değişebiliyor. Şuanda hayalini kurduğum ve istediğim bir mesleği yapıyorum. Aslında benim için meslek değil. Benimsediğim hobim diyebilirim. Yazmayı ve üretmeyi seven bir yapım var. Yazarlık alanında ilerlemeye ve öğrenmeye gayretle çalışıyorum. Okumayı seviyorum. 

Şuan ki işinizde ki başarınızı neye borçlusunuz?

Bir yandan yazarlık serüvenime devam ederken, diğer yandan healy cihazı ile tanışma fırsatım oldu. Healy frekans cihazı nedir? Healy giyilebilir teknoloji ile mikro akım tedavisidir. Sağlıklı, dengeli, enerjik bir yaşam için frekansları istediğiniz zaman, istediğiniz yerde kullanabilirsiniz. Mucizevi bir şey diyebilirim. Bu farkındalığı Ezo Filiz Bayram değerli hocam sayesinde öğrendim. Kişisel gelişimde bulunan EFT tekniğini de hocam sayesinde öğrendim. EFT geçmişte yaşadığımız kötü olayların üzerimizde bıraktığı kötü duyguları birkaç dakikada iyileştirebileceğimiz harika bir yöntemdir. Bu yöntem ile kendime, aile bireylerime ve çevreme faydam oldu diyebilirim. Healy ile desteklendiği zaman ise mükemmel sonuçlar ile karşılaştığım anlarıma ben bile inanamadım. Bu konuda bana vesile olan Ezo Filiz Bayram Hocama çok teşekkür ederim. 

Zorluklar başarıya engel mi?

Bence değil. Evet biraz insanı yorar, hırpalar ama sonu başarıya gideceği için zorluk onun bir nevi tuzu biberi olur.

Zor şartlarda insan ne yapmalı ve siz neler yaptınız?

Biraz derin uzun ama ben kısa öz anlatayım. İnsan gerçekten bir şeyi istiyorsa olanakları şartları zorlamalı. Hiçbir şey zorlamadan maalesef olmuyor. İlk etaplarda olmayacak ve beceremeyeceğimiz bir çok şey olacaktır. Önemli olan pes etmemek ve daha iyisini yapabilmek için öğrenmemizdir.

Başarmak için çok mu çalışmak gerekiyor?

İlk önce neyi başarmak istiyoruz? Ben ne istiyorum? Sorularını kendimize sormamız gerekiyor. Samimi ve şeffaf bir şekilde cevaplarını kendimize vermemizde gerekiyor. Ondan sonra yolumuz ve çabamız ona göre belli oluyor. İnsandan insana değişkenlik gösterebilir. Bazıları geç öğrenir, bazıları ise çabuk öğrenir. Burada önemli olan tek ince ayrıntı gerçekten başarmak istediğimiz bir şey için mi çalışıyoruz?

Doğuda imkanları olmayan kız çocuklarına ne önerirsin?

Eskiden olsa bir şey diyemem derdim. Amma velakin şimdi öyle değil. Şartlar daha farklı onların cesaretlendirilmeye ve bilgilendirilmeye ihtiyaçları var. Aşırı baskı ve korkular yüzünden kendilerini yetersiz hissediyorlar. Korkularıyla yüzleşip aslında isterlerse tüm duvarları azimle yıkabileceklerinin farkına varacaklarına inanıyorum. 

Kızlar hangi işi yaparlarsa daha başarılı olur?

Bence içlerinden benimsediği ve yapabileceklerine inandıkları, mutlu ve keyif aldığı alanları seçerek başarılı olabilirler. Diğer türlüsü mecburiyet hissi vermekten öteye geçemez.

Sıkıldığınız ya da motivasyonunuzu kaybettiğinizde neler yapıyorsunuz?

Bu yolda öğrendiğim meditasyonları yapıyorum. Çabuk toparlamama yardımcı oluyor. Çok şükür…

Röportajımızın keyifle sonuna doğru gelirken sizden gelecekle ilgili planlarınızı da öğrenebilir miyiz?

Çok şükür birinci kitabımı yayınladım. İkinci kitabımı düşünüyorum. İlk kitabımın devamı olacak inşallah… Daha sonra farkındalık adına güzel projelere imza atmayı planlıyorum. Kişisel gelişim alanında temelimi tamamladıktan sonra güzel adımları o alanda da atmayı planlıyorum. 

Son olarak ne dersiniz ?

Belki şartlar veyahut yaşadığı olaylar zamanında yaşamak istediği şeyleri nasip etmemiş olabilir. Bu Dünya’nın sonu değil. İnsan gerçekten bir şeyi yaşamak  veya yapmak isterse her yaşta yapabilir. Yeter ki istesin. Çocukluğumdan geldiğim şuan ki yaşıma kadar öğrendiğim tek önemli şey “İstemek” bir insanın içinde istek var ise yaş kaç olursa olsun eninde sonunda gelip sizi buluyor. Son olarak sorularınız ve vaktinizi ayırdığınız için teşekkür ederim.